System Alarmowy GradTech dla dużych, małych i średnich firm.
Wybranie systemu alarmowego odpowiedniego do dowolnego budynku nie stanowi dziś większego problemu, jednak bardzo często są to urządzenia różniące się akcesoriami, sposobem konfiguracji i programowania alarmu. Poznanie każdego z nich wymaga sporo czasu, który dla instalatorów jest coraz cenniejszy. Do systemów alarmowych, które łączą prostotę konfiguracji i ogromne możliwości programowe, można zaliczyć serię central alarmowych GTX firmy GardTec. Rozwiązania w nich zawarte opierają się na innych sprawdzonych systemach, produkowanych od ponad 10 lat, oraz na najnowszych osiągnięciach techniki alarmowej. Grupa Risco, do której należy firma GardTec, opra cowała serię central alarmowych przeznaczonych dla różnej wielkości budynków, przy zachowaniu identycznego oprogramowania oraz identycznych akcesoriów.
W ofercie znajdują się alarmy z przeznaczeniem do małych, średnich oraz dużych obiektów. Różnią się między sobą jedynie maksymalną liczbą linii alarmowych, partycji, wyjść programowalnych, użytkowników itp. Są to centrale: GTX16 - od 8 do 16 linii, GTX40 - od 8 do 40 linii oraz GTX128 - od 8 do 128 linii. Szczegółowe różnice pomiędzy nimi zawarte są w tabeli porównawczej.
Na każdej płycie alarmy centrali znajdują się osiem elastycznie konfigurowanych linii alarmowych NO, NC, EOL i DEOL, których liczbę powiększa się za pomocą przewodowych i bezprzewodowych modułów 8-liniowych oraz 16-linio-wych. Pozwala to na stworzenie systemu alarmowego o trzech możliwych konfiguracjach: przewodowego, bezprzewodowego oraz mieszanego. Bogaty asortyment urządzeń bezprzewodowych zawiera czujki ruchu, kon-taktrony, alarmy - nadajniki uniwersalne, czujniki wstrząsowe, czujniki zalania, czujki pożarowe oraz piloty napadowe, które są indywidualnie identyfikowane przez transmisję cyfrową. Stan urządzeń bezprzewodowych jest w pełni nadzorowany przez system i wyświetlany na klawiaturze systemowej. W zależności od typu systemu alarmu centrali, istnieje możliwość podziału na 4 lub 8 niezależnych partycji i sterowanie nimi z indywidualnych lub globalnych klawiatur. Każda partycja oferuje dwa tryby uzbrojenia: away (uzbrojenie wszystkich linii) lub stay (uzbrojenie wydzielonej grupy linii), ponadto każda z nich dysponuje czterema elastycznymi grupami uzbrojenia z przydziałem dowolnych linii. Każdy typ centrali alarmy te mają sześć wyjść programowalnych, które mogą być indywidualnie przydzielane do grup zdarzeń, takich jak system, partycja, linia oraz użytkownik lub terminarz. W każdej grupie znajduje się duża ilość zdarzeń, do których można przydzielić poszczególne wyjścia wraz z definiowaniem funkcji logicznych „LUB/I" oraz definiowanym sposobem działania (monostabilne lub bistabilne). Zwiększanie liczby wyjść programowalnych odbywa się modułami przekaźnikowymi - 4 wyjścia, oraz modułami 8-wyjściowymi - typu OC. Jeżeli zachodzi potrzeba, za pomocą centrali alarmy można sterować urządzeniami elektrycznymi wewnątrz budynku przez zastosowanie modułu z protokołem X10.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zintegrowany system kontroli dostępu, który pod względem wszechstronności jest porównywalny z jednostkami samodzielnymi, a połączenie z systemem alarmowym pozwala na obniżenie kosztów i uzyskanie wielu ciekawych rozwiązań. Liczba podłączanych modułów kontroli dostępu jest zależna od typu centrali, natomiast każdy z nich jest w stanie obsłużyć dwa przejścia jednostronne lub jedno przejście dwustronne. Kontrola dostępu wykorzystuje czytniki pracujące w formacie HID lub Wiegand: zbliżeniowe, magnetyczne, z kodem paskowym, a nawet biometryczne.
W systemach o wielu urządzeniach mogą być stosowane zasilacze systemowe 1,5- lub 3-amperowe, które są w pełni nadzorowane przez system. Zasilacze są urządzeniami samodzielnymi, a więc wymagają zastosowania własnej obudowy z transformatorem oraz akumulatorem, których stan jest przez cały czas kontrolowany przez centralę alarmową za pomocą magistrali systemowej, a ewentualne usterki są sygnalizowane na klawiaturze oraz mogą być monitorowane. Oprócz nadzorowania zasilania i akumulatora, zasilacze mają wbudowane wejście antysabotażowe, wyjście sygnalizatora oraz 2 wyjścia programowalne (tylko zasilacz 3A).
Każda z central rejestruje w buforze 256 zdarzeń, do których należą wszystkie operacje wykonywane przez użytkowników, alarmy, usterki itp. Liczba rejestrowanych zdarzeń może być rozszerzona do 512 lub do 999 za pomocą dodatkowego modułu (zależnie od typu centrali). Zdarzenia te mogą być na bieżąco drukowane na drukarce ze złączem Centronics.
Producent dołożył wielu starań, aby alarmy i instalacja oraz programowanie były jak najprostsze i najszybsze. Zaimplementowana funkcja Auto-lnstalf™ wymaga od instalatora jedynie prawidłowego podłączenia wszystkich akcesoriów oraz odpowiedniego ustawienia przełączników adresowych, a system alarmowy automatycznie je wykryje i zainstaluje. Wbudowane zaawansowane systemy weryfikacji oraz testowania magistrali systemowej pozwalają na uniknięcie błędów instalacyjnych oraz późniejszych problemów podczas eksploatacji alarmu.
Alarmy i programowanie ustawień jest wyjątkowo przyjazne (z klawiatury LCD) i polega na wyborze lub rezygnacji z określonych funkcji lub na wyborze jednej z nich. Po zainstalowaniu kilku systemów, instrukcja programowania staje się zbędna. Aby dodatkowo ułatwić programowanie i umożliwić zarządzanie wieloma obiektami, można użyć interfejsu do programowania lokalnego oraz oprogramowania UDL. Pozwala to na bardzo szybkie i wygodne wprowadzanie ustawień do centrali, archiwizowanie bazy klientów, powielanie typowych ustawień dla danej firmy oraz prowadzenie wydruków.
Obsługa systemu GTX może odbywać się na wiele sposobów i z różnym poziomem zabezpieczenia. Podstawowymi elementami umożliwiającymi sterowanie oraz odczyt stanu systemu są klawiatury LCD lub LED z maksymalnie uproszczonym menu użytkownika. Hierarchia użytkowników jest budowana według wielu poziomu uprawnień oraz przydziału do poszczególnych partycji. W zależności od poziomu zagrożenia danego obiektu, można uruchomić system podwójnych kodów lub przez zastosowanie klawiatur z wbudowanym czytnikiem zbliżeniowym, uzyskać dodatkową weryfikację przy użyciu identyfikatora. Po zastosowaniu modułu bezprzewodowego, istnieje możliwość sterowania za pomocą 4-przy-ciskowych pilotów z dynamicznym kodem, które mają programowalne funkcje. W przypadku takiej konfiguracji, potwierdzenie uzbrojenia/rozbrojenia alarmy systemu może odbywać się za pomocą sygnalizatora. Jeżeli zastosowano moduł kontroli dostępu, uzbrajanie i rozbrajanie systemu może również odbywać się przy użyciu identyfikatorów zbliżeniowych.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest interaktywny moduł głosowy, który oprócz słownego powiadamiania użytkowników o alarmach, umożliwia zdalny nasłuch wielu pomieszczeń, komunikację z użytkownikiem wewnątrz budynku, uzbrajanie i rozbrajanie, a także sterowanie wyjściami PGM lub modułami X10.
Ponieważ zastosowanie urządzeń elektronicznych w połączeniu z siecią LAN i internetem stale rośnie, grupa Risco również przygotowała odpowiednie akcesoria dla systemu GTX. Moduł ACM jest podłączany bezpośrednio do magistrali systemowej i służy do wysyłaniain formacji o zdarzeniach do stacji monitorowania, sterowania systemem za pomocą przeglądarki internetowej, a także umożliwia wysyłanie wiadomości e-mailowych.
GTX kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych rozwiązań, których nie sposób opisać w jednym artykule. Zastosowane zaawansowane rozwiązania i komfort obsługi stawiają system GTX w czołówce systemów zabezpieczeń.
Na podstawie testów i materiałów dostarczonych przez producenta Trebor