Instalujemy oraz sprzedajemy urządzenia firmy Digital Security Controls (DSC)
Centrale DSC wykonane w bezołowiowej technologii SMD przeznaczone są do stosowania w mieszkaniach, sklepach czy biurach..
Alarmy i wizualizacja w centrum monitorowania przy wykorzystaniu oprogramowania ComGuard
Nowym produktem na rynku polskim jest stacja monitorowania obiektów PC-350 firmy Jablotron Ltd. Urządzenie pracuje w technologii GSM/GPRS, umożliwia odbiór informacji wysyłanej z central alarmowych na określony, stały adres IP lub numer karty GSM. Elementem odbiorczym może być karta sieciowa specjalnie dedykowanego komputera PC lub karta SIM modemu telefonicznego połączonego z portem RS232. W pierwszym przypadku dane transmitowane są w postaci pakietowej, a ponieważ przepustowość łącza może być dopasowana do konkretnej liczby transmitowanych sygnałów, nie występuje problem „zapchania" połączenia. W drugim przypadku sygnały z central przesyłane są na odpowiedni numer w postaci DTMĘ SMS lub pakietowej. Transmisja sygnałów na określony adres IP umożliwia pełne monitorowanie każdego obiektu (wg protokołu Contact ID) przy nieograniczonej liczbie testów. Bardzo istotnym czynnikiem przemawiającym za wykorzystaniem takiego rozwiązania są koszty, kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku innych rozwiązań.
W artykule tym opisane zostanie oprogramowanie wizualizacyjne Comguard stacji monitorowania PC-350 firmy Jablotron.
Program Comguard jest nowoczesną aplikacją z dużą liczbą funkcji, których celem jest zwiększenie możliwości oraz ułatwienie pracy w centrum monitorowania.
Proces zarządzania danymi obejmuje szereg zabezpieczeń uniemożliwiających niepowołany dostęp. Jedynie osoby mające uprawnienia administratora mogą dokonywać większości zmian, z wykluczeniem elementów nieusuwalnych. Każdy operator nie będący administratorem może zarządzać systemem tylko w ściśle określony wcześniej sposób.
Ponieważ dane przechowywane są w bazie SQL, dokonywanie ich archiwizacji jest bardzo łatwe. Zaleca się
stworzenie automatycznego archiwum danych na dyskach innych komputerów pracujących w sieci (ewentualnie na innym dysku tego samego komputera) lub wykorzystanie do tego przenośnych nośników. W każdej chwili można dokonać ręcznego zapisu kopii danych w dowolnym wybranym miejscu.
W oknie głównym programu znajduje się wykaz wszystkich zdarzeń, pełna informacja o tym, co dzieje się w obiektach chronionych. Dokładnie wiadomo, jakim torem monitorowany jest system (GSM/GPRS/IP), z jakim czasem dane zdarzenie zostało zapisane w bazie i ile upłynęło czasu do momentu podjęcia właściwej reakcji przez operatora. Administrator główny może zaprogramować system tak, aby ten automatycznie potwierdzał alarmy lub potwierdzenie było zależne od operatora.
alarmy - różne typy zdarzeń posiadają indywidualne mechanizmy wizualizacji graficznej i dźwiękowej. Dla każdego z nich możemy nagrać swój komunikat głosowy, który będzie odtwarzany przez głośniki podłączone w centrum monitorowania. W przypadku konieczności dodania opisu do odebranego komunikatu, w prosty sposób, dzięki funkcji edycji notatki, możemy zapisać interesujące nas dane. Każdy z tak zdefiniowanych opisów posiada dokładną
datę i nie może być usunięty. Likwiduje to problem nieautoryzowanych zmian. Protokoły komunikacyjne wykorzystywane w transmisji między centralami alarmowymi a centrum monitorowania mogą być dostosowane do konkretnego obiektu. Otrzymujemy w ten sposób spersonalizowaną informację, znacznie ułatwiającą interpretację otrzymywanych komunikatów. Kolejnym udogodnieniem jest tworzenie kopii protokołów i modyfikowanie tylko poszczególnych składowych. Dzięki temu czas przygotowania i dodania kolejnych obiektów zostaje znacznie skrócony.
Program Comguard został wyposażony w bardzo rozbudowany filtr zdarzeń. Można dzięki niemu w szybki i łatwy sposób wyszukiwać najbardziej interesujące informacje. Proces filtracji może być realizowani według następujących kryteriów: okres czasu, typ zdarzenia, identyfikator obiektu, dowolny fragment tekstu.
Operator, klikając dwukrotnie na zdarzenie, może przejść do szczegółowych informacji o obiekcie bezpośrednio z głównego okna programu. Pierwsza zakładka informuje o podstawowych danych adresowych i umożliwia definiowanie właściwego protokołu komunikacyjnego. Dodatkowo można w niej dołączyć plik informacyjny, np. dokładny opis warunków umowy między stroną monitorującą i monitorowaną. W sytuacji gdy nadzór nad konkretnym systemem alarmowym jest wyłączony na skutek wstrzymania umowy lub prac serwisowych, przy pomocy jednego przycisku anulujemy je-' go monitorowanie. Zdarzenia z systemu są wówczas przechowywane w bazie danych do chwili ponownego przywrócenia pełnego nadzoru, jednak ich wizualizacja następuje poza głównym interfejsem alarmowym.
Gdy istnieje konieczność przekazania dodatkowych instrukcji, takich jak: powiadomienie konkretnych osób lub przekazanie informacji do innych źródeł reakcji, operator posiada w zakładce instrukcje alarmowe dla operatora"
dokładny algorytm działania. Istnieje również możliwość indywidualnego definiowania każdego z komunikatów alarmowych. W momencie zaistnienia zdarzenia alarmowego, wprowadzone wcześniej ustalenia i opisy są wizualizowane w oknie głównym programu. Jeżeli operator centrum monitorowania chce sprawdzać w danej chwili tylko zdarzenia alarmowe, pomijając wszelkie dodatkowe zdarzenia, takie jak uzbrojenia czy problemy techniczne, wykorzystuje do tego specjalny tryb „Tylko alarmy. Oczywiście w każdej chwili dysponuje możliwością sprawdzenia, w jakim stanie znajduje się aktualnie konkretny obiekt. Dla każdej instalacji można określić informacyjnie, w jakich porach powinno następować uzbrojenie i rozbrojenie. Można dodatkowo ustawić tolerancję czasową dla tych zdarzeń. W przypadku niezgodności ze stanem rzeczywistym, program umożliwia ręczną zmianę statusu. Kolejnym udogodnieniem jest opcja zdalnego „odpytywania" każdej z central Jablotron - w odpowiedzi otrzymujemy informację o stanie obiektu.
Definiowalne są również opcje testu periodycznego - można korzystać z ustawień globalnych lub indywidualnie dobrać najwłaściwszy sposób raportowania. Zakładka „Zdarzenia z obiektu" udostępnia, bez konieczności użycia filtrów, wszystkie informacje z jednego wybranego systemu alarmowego. Dzięki temu można w prosty sposób dokonać wydruku interesujących nas fragmentów wykazu zdarzeń. Przedstawione w artykule funkcje tylko częściowo obrazują złożoność oprogramowania Comguard. W każdym centrum monitorowania niezbędne są procedury umożliwiające szybką i skuteczną reakcję na określone zdarzenie. Jednym z najistotniejszych czynników decydujących o konkuren-
cyjności jest wykorzystywanie możliwie najlepszych rozwiązań w danej dziedzinie. Zachęcam do zapoznania się z nowym produktem Jablotron - stacją monitorowania PC-350 - i przetestowania jego możliwości. Wszelkie informacje dotyczące sprawdzania i wdrażania przedstawionego rozwiązania są dostępne u generalnego dystrybutora Jablotron - DPK System w Wieliczce. Każda z zainteresowanych firm może liczyć na pełne wsparcie zarówno podczas instalacji, jak i późniejszej eksploatacji stacji monitorowania PC-350.
Piotr Panek
DPK System - Jablotron Polska